pl
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kiedy rzeczywistość spotyka marzenia - moda w stylu Barbie

2023-08-08
Kiedy rzeczywistość spotyka marzenia - moda w stylu Barbie

W ostatnich tygodniach - za sprawą głośnego filmu z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych - świat po raz kolejny oszalał na punkcie Barbie. Moda w stylu Barbie to nie tylko kwestia dziecięcej zabawy – stała się źródłem inspiracji dla projektantów, celebrytów i trendsetterów, wpływając na kształtowanie współczesnej estetyki i gustu.

Barbie, znana na całym świecie lalka, od lat 50. XX. wieku zachwycała młode dziewczynki swoją idealizowaną urodą i niezliczonymi stylowymi ubraniami. Początkowo Barbie reprezentowała klasyczną damska elegancję lat 50. i 60., nosząc przepiękne suknie koktajlowe oraz kostiumy wieczorowe. Jej styl odzwierciedlał modę tamtych lat, skupiając się na delikatnych sukniach, falbaniastych kołnierzykach i subtelnych dodatkach.

Ikona kultury

Wraz z upływem czasu i zmieniającymi się trendami, estetyka Barbie również ewoluowała. W latach 70. pojawił się wpływ boho chic, a Barbie nosiła kwieciste sukienki i długie, falujące włosy. W latach 80. wprowadzono elementy futurystyczne i kolorowe akcenty, a w latach 90. Barbie stała się już pełnoprawną ikoną kultury pop, prezentując swój niepowtarzalny styl w buntowniczych i odważnych strojach.

Obecnie moda w stylu Barbie to kombinacja retro i nowoczesności. Wiele projektantów czerpie inspirację z klasycznych elementów garderoby Barbie, takich jak ołówkowe spódnice, gorsety czy marynarki, i łączy je z nowoczesnymi detalami, tworząc wyjątkowe, hybrydowe kreacje.

Źródło inspiracji dla projektantów

Już w latach 80. XX. wieku Barbie stała się ikoną, którą projektanci chcieli przenieść na wybiegi. Współprace z renomowanymi domami mody, takimi jak Moschino czy Christian Dior, przyczyniły się do powstania wyjątkowych kolekcji inspirowanych stylem Barbie.

Moda w stylu Barbie to nie tylko odwzorowanie jej kultowego wyglądu, ale także odkrywanie ducha wolności i ekspresji. Styl ten wyznacza pewne ramy, ale pozostawia również miejsce na indywidualność i twórczość.

Róż, który zawładnął światem

Nieodłącznym atrybutem Barbie jest oczywiście kolor różowy, znany jako "Barbie Pink". Ale nasza bohaterka chętnie sięga również po inne barwy - najczęściej po tzw. pastele. Taka paleta od początku miała być odzwierciedleniem optymistycznego podejścia do świata i pozytywnego myślenia.

Trudno powiedzieć, w którym momencie udało się skutecznie połączyć róż ze swoistą infantylnością i materializmem. Dla wielu osób Barbie jest symbolem kiczu - tak samo, jak sam fakt posiadania w garderobie sukienek i bluzek w kolorze różowym. Jest to jednak tylko kolejny element skomplikowanej osobowości Barbie, jaką wypracowała przez niemal osiemdziesiąt lat swojego istnienia.

Od klasycznej elegancji lat 50. po nowoczesny słodki styl, Barbie pozostaje ikoną mody, która ciągle ewoluuje, wpływając na naszą wizję estetyki i wyznaczając trendy. Styl ubierania Barbie to podróż przez zmieniające się dekady, odzwierciedlająca zarówno modowe trendy, jak i ducha epoki. Od klasycznej elegancji do ekstrawaganckiej nowoczesności, Barbie pokazuje, że moda to nie tylko ubrania, ale także sposób wyrażania siebie i odbicie kulturowych zmian. Jej wpływ na świat mody jest niezaprzeczalny, a jej garderoba staje się nie tylko źródłem inspiracji, ale także manifestem kreatywności i indywidualności.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel